RADYO ÖTÜKEN
TÜRK Irkının Emrindeyiz
 
 Alpaslan (izmir) ,   Türk sesinin geldiği, Türk yüreğinin çarptığı her yer bizim toprağımızdır....          |           İSA KİRKGÖZ (Sivas) ,   Var Olsun Türk Diyari ...          |           Büşra (Mersin) ,   Türklük ve Türkçülük için olan savaşımız sonuna kadar sürecektir....          |           Mehmet (Çanakkale) ,   Varolsun ırkımın Turan Ülküsü...          |           Aybala (Kırgızistan) ,   Türk’ten başkasını biz asla sevmeyeceğiz. Bir Türk kadar kimseyi de düşünmeyeceğiz....          |           İsa Kirkgöz (Sivas) ,   Adam Ol. Irkına Çek. TÜRK OL!...          |           Yunus (Halep) ,   Suriyeli Bir Türkmenim Radyomuza Bir Türkmen Olarak Tam Destek Varolsun Turan Türk Birliği...          |           Muhammed (Kerkük) ,   Türkün Türkten Başka Kardeşi Yoktur.!...          |           Murat (Denizli) ,   Varolsun Turan...          |           Emre (Ankara) ,   7inci Türk Konseyi Baküde Gerçekleşmiştir. Türke Kutlu Olsun. Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir Türklere Turan...          |           Zeynep (Doğu Türkistan) ,   Varolsun Turan Turan Elde Asenayım Asena...          |           Melisa (Kıbrıs) ,   Radyomuz Türk ırkına Kutlu Olsun Bozkurtlar Ulusun GökTengri Türkü Korusun...          |           Almıla (Kazakistan) ,   Şu anda, büyük Türk Irkının bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, en derin sevinci ve heyecanı içindeyim. Radyomuz Türk Dünyasına Kutlu Olsun....          |           Ahmet (Azerbaycan) ,   Radyomuz Türk Dünyasına Kutlu Olsun....          |           Alpaslan (Özbekistan) ,   Kurt kurdu korur. Varolsun Turan...          |           Emir Ateş (Erzurum) ,   Recai Ağbaba-Aras Aras Han Aras...          |           Asena Elif (Bursa) ,   Esenlikler Biz Türkçüler! kanaâtlarımızı apaçık söylediğimiz için bazılarına sevimsiz görünüyoruz. Biz siyaset yapmıyoruz. Siyaseti bilmiyoruz. Çünkü bizim davamız bugünün sandalye davası değildir. Bizim davamız asırlara bakan bir davadır. İnandığımız Türklüğün davasıdır. Hüseyin Nihâl Atsız...          |           Mustafa (Muğla) ,   TÜRK IRKINA HAYIRLI UĞURLU OLSUN İYİ YAYINLAR EFENİMM...          |           Asena Aybüke (Ankara) ,   Merhaba iyi yayınlar ben ankaradan aybüke Radyomuz TÜRK ırkına kutlu olsun böyle bir güzel radyomuz oldugu için çok mutluyum inanın radyoyu ilk gördügümde duygulandım şimdi biz TÜRK ırkı olarak radyoya destek verme zamanı TÜRK ırkı Sağolsun....          |           Hüsamettin (Muş) ,   Ölürüm Türkiye şehitler ölmez vatan bölünmez bin ölur bin dililiriz ...          |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

Türk Konseyi'nden Barış Pınarı Harekatı'na tam destek

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler 7. Zirvesi'nde gerçekleştirdiği konuşmasında, "Bu sabah itibariyle yaklaşık bin kilometre karelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler 7. Zirvesinde gerçekleştirdiği konuşmasında, "Bu sabah itibariyle yaklaşık bin kilometre karelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık. Kısa sürede Mümbiçten Irak sınırımıza kadar olan bölgeyi güvenli hale getirip ilk etapta 1 milyon, daha sonra 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönmelerini temin edeceğiz" dedi.

 


Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 7. Zirvesi Azerbaycanın başkenti Baküde başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temaslarının son gününde 7. Türk Konseyi Zirvesine katıldı. Türk Dili Konuşan Ülkeler 7. Zirvesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham AliyevKırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev de katıldı. Toplantıda Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise gözlemci olarak yer aldı. Zirvede önemli karaların alındığını vurgulayan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, konseyin başkanlığı Azerbaycana devretti.


Özbekistan Türk Konseyinin tam üyesi oldu


Nahçıvan Antlaşmasının 10uncu yılına denk gelen Zirve, Özbekistanın tam üyeliğinden dolayı ayrı önem taşıdı. Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi geçtiğimiz yıllarda önemli mesafeler kat ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Özbekistanın Türk Keneşine üyeliği, Türk dünyasında birlik ve beraberliğin güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır. Son 16 yılda Azerbaycan ekonomisi 3 defaya yakın büyüdü. Azerbaycan en reformcu 20 ülke arasındadır. Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu projesi tarihi İpek Yolunu yeniden canlandırdı. Azerbaycanın Türkiyeye yatırdığı sermaye 12 milyar dolar tekil ediyor. Ülkelerimiz arasında güvenlik alanında işbirliği artıyor. Güvenlik alanında işbirliği çok önem taşıyor" dedi.


Aliyev, konuşmasından sonra Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı, Nursultan Nazarbayeve Türk Konseyinin Onursal Başkanı unvanını verdi.


Türk Konseyinin Onursal Başkanı unvanını verildiği için teşekkür eden Nazarbayev, "Bu unvan için çok müteşekkirim. Ülkem için çok uzun yıllardır çalışıyorum ve bundan da gurur duyuyorum. Bölgesel ve küresel seviyede birlikteliğimizin büyük ivme kat ettiğini görmek çok güzel" diye konuştu.


"Özbekistanın Türk Konseyine tam üye olmasının tarihi önem taşıyor"


Özbekistanın Türk Konseyine tam üye olmasının tarihi önem taşıdığı belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özbekistana yürekten aramıza hoş geldiniz diyorum. Bu zirveyi tarihi kılan bir diğer husus da Türk dünyasının Ak Sakalı Kazakistan Cumhuriyetinin Kurucu Cumhurbaşkanı, değerli kardeşim El Başı Nazarbayeve minnettarlığımızın bir nişanesi olarak teklifim üzerine Türk Konseyinin Onursal Başkanı unvanı taktim edilmesidir" ifadelerini kullandı.


"Türk konseyi olarak aramızdaki kotaları kaldırmamız gerekiyor"


Türk Konseyi gibi yapıların dünya siyasetinde rolünün arttığını vurgulayan Erdoğan, "Türk dünyası nezdinde ortak bir fon kurulması konusunu destekliyoruz. Ancak öncelikle bu fonun mali, hukuki ve idari temellerinin sağlam atılması gerekiyor. Bu konuda sekretaryanın eşgüdümünde ilgili ulusal ve uluslararası kurumların da tecrübesine başvurularak kapsamlı bir çalışma yapılmasında fayda görüyoruz. Uluslararası ticaretin dolara endeksli konumu belirsizlik ortamında riskleri de beraberinde getiriyor. Bunun için ekonomilerimiz üzerindeki döviz baskısını azaltacak mekanizmaları devreye almalıyız. Yerel paralarla ticarete verdiğimiz önemin altını tekrar çizmek istiyorum. Kıymetli kardeşlerim doğu batı ekseninde orta koridor üzerinden Hazar geçişli ve Türkiye bağlantı ulaştırma güzergahları yüksek potansiyel barındırıyor. Bu güzergahtan tam manasıyla istifade etmemiz gümrüklerimiz arasındaki işbirliği geliştirmemize bağlıdır. Kotalar maalesef ticaretimizin önündeki en büyük engellerden biridir. Türk konseyi olarak aramızdaki kotaları kaldırmamız gerekiyor. Ayrıca diasporalarımızın ortak hareket etmesine yönelik projelere de ağırlık vermeliyiz. Halihazırda Türk konseyi üyesi ülkelerden yaklaşık bin 300 öğrenciye Türkiye burslarıyla üniversite imkanı sünüyoruz. Türk üniversitelerinden mevzun olan on binlerce öğrencimiz de hamdolsun bugün doktor, mühendis, bürokrat, siyasetçi olarak Türk dünyasına gururla hizmet ediyor. Başta kültür ve eğitim olmak üzere bilim, tarih, gençlik, spor, kütüphanecilik gibi alanlardaki çalışmalarımızı artırarak sürdürmeliyiz" ifadelerini kullandı.


"Hedeflerimize ulaşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz"


Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine, şu şekilde sürdürdü:


"Bakü merkezli TÜRKPAnı, yine Baküde kayın Türk kültür ve Miraz Vakfını, Astanadaki Türk Akademisini ve Ankarada faaliyet gösteren TÜRKSOYu hep birlikte desteklemeliyiz. Bu teşkilatlarımız arasında irtibatı pekiştirecek Eşgüdüm Komitesinin kurulmasına dair kararı da zirvemizde almayı öngörüyoruz. Günümüzde bölgemizin barış huzur ve istikrarına en büyük tehdit kaynağı terör örgütleridir. PKKYPG, DEAŞ, FETÖ gibi şer şebekelerinin varlığı güvenlik alanındaki işbirliğimizin ehemmiyeti artmıştır. Suriyede son 8 yılda yaşadıklarımız ise bir terör örgütü ile diğerinin tavsiye edilemeyeceğini göstermiştir. Ülke olarak PKK, YPG terör örgütünü tasfiye etmeye yönelik 9 Ekim tarihinde çok önemli bir adım attık. Barış Pınarı Harekatımızın iki önemli amacı vardır. Bu ilki Suriyenin kuzeyindeki PKK, YPG kaynaklı terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Harekatın ikinci gayesi ise 8 yıldır misafir ettiğimiz 3 milyon 650 bin Suriyeli Arapın kendi ülkelerine, kendi vatanlarına huzuru kalple döne bilmelerini sağlamaktır. Bunun dışında da 350 bin civarında yine Suriyeli Kürtü ülkemizde misafir etmekteyiz. Bugün harekatın 7. günündeyiz Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulunda tüm dünya ile paylaştığımız güvenli bölge haritasına uygun şekilde operasyonumuz başarıyla devam ediyor. Bu sabah itibariyle yaklaşık bin kilometre karelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık. Kısa sürede Mümbiçten Irak sınırımıza kadar olan bölgeyi güvenli hale getirip ilk etapta 1 milyon, daha sonra 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönmelerini temin edeceğiz. Afrin, Celabrus, Azez olduğu gibi burada da uluslararası destekle altyapı, okul, hastane ve konut projeleri ile istikrarı sağlayacağız. Suriyenin kuzeyi Barış Pınarları ile yeniden yeşerene hedeflerimize ulaşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz".


"Türk dünyasının asli parçası olan Kıbrıs Türkleri çözümsüzlüğün mağdur olmayı sürdürüyor"


Erdoğan, Operasyona destek veren ülkelere teşekkürlerini ifade ederek, "300 milyonluk Türk dünyasındaki her bir kardeşimin kalbinin bizimle çarptığını, ülkemizde ve kahraman ordumuz için dua ettiğini çok iyi biliyorum. Aynı şekilde 15 Temmuz gecesi 251 insanımızın şehit eden 2 bin 193 insanımızın yaralayan FETÖ örgütü ile mücadelede ülkemize verdiğiniz desteği sürdürmenizi istirham ediyoruz. Türkiye Maarif Vakfımız aracılığıyla elimizden gelen her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Milli davalarımızda birbirimizin yanında durmak bizim kardeşliğimizin bir gereğidir" açıklamasını yaptı.


Azerbaycanın kendi toprağı, Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycanın toprak bütünlüğü esasında çözülmesi için elinden gelen gayreti göstermeye devam edeceklerini belirten Erdoğan, " Ermenistanın işgali altında olması, 1 milyon kardeşimizi evlerinden, yurtlarından uzakta kaçkın olarak yaşamak zorunda bırakmıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu konuşmamda da ifade ettiğim üzere kabul edilemez bir durumdur. Yukarı Karabağ sorununun en kısa sürede barışçıl yollarla ve Azerbaycanın toprak bütünlüğü esasında çözülmesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Türk dünyasının asli parçası olan Kıbrıs Türkleri çözümsüzlüğün mağdur olmayı sürdürüyor. Beklentimiz Kıbrıslı Türklerin maruz bırakıldıkları haksız izolasyon ve ambargonun kırılmasına yardımcı olmanızdır. İnşallah gelecek sene Türkiyede düzenlenecek sekizinci zirvemizde Türkmenistanı da tam üye olarak aramızda göreceğimize inanıyorum" dedi.


Türk Konseyinden Barış Pınarı Harekatına tam destek


Türk Konseyi Üyesi Devlet Başkanları Barış Pınarı Harekatına desteklerini ilan ettiler. Deklarasyonda, Türk Konseyi, Türkiyenin Barış Pınarı operasyonun terörle mücadeleye, Suriyenin toprak bütünlüğünün sağlanmasına, bölgedeki Suriye halkının ana vatanlarına güvenli ve gönüllü geri dönüşlerinin sağlanması için şartlar yaratılmasına katkıda bulunacağına inanmaktadır ifadesi yer aldı.


Geçen sene düzenlenen zirveye gözlemci olarak katılan Macaristanın başkenti Budapeştede açılan Türk Konseyi Avrupa Temsilcilik Ofisine dair tamamlayıcı belgeler de Baküde kabul edildi.


Zirvede ayrıca "Türk dünyasının Aksakalı, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı, Elbaşı Nursultan Nazarbayeve, kuruluşunda büyük emeğinin geçtiği Türk Konseyinin Onursal Başkanı unvanı verildi.


Türk Konseyinin ilişkili olduğu, farklı alanlarda önemli işlevler üstlenen TÜRKPA, TÜRKSOY, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı ile Türk Sanayi ve Ticaret Odası arasında iletişimi güçlendirecek Türk Konseyi Koordinasyon Komitesinin kuruluşuna ilişkin karar zirvede alındı.

 
Tarih       : 25 Ekim 2019
 
 
 

                      Tüm Hakları Saklıdır | All Rights Reserved | Copyright © 2019